четвер, 27 листопада 2014 р.


Засідання окружного методичного об'єднання вчителів біології і хімії
Відкритий урок з біології вчителя Трохимчук О.С.
ПЛАН – СХЕМА УРОКУ
Етап уроку
Час (хв)
Форми і методи діяльності вчителя
Результат
1
2
3
4
І. Організація класу, створення психологічного настрою.
2
Зачитування епіграфа та девізу уроку, використання віршованих рядків.
Створення сприятливого психоемоційного клімату, налаштовування на роботу.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
5
Вправа “Ключове слово”
Повторення вивченого матеріалу.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
2
Розповідь учителя. Цікава інформація про плазунів.
Розвиток пізнавального інтересу в учнів. Підготовка до сприйняття матеріалу уроку.
ІV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.
18
Пояснення вчителя. Загадки. Гра “Біологічне лото” Робота з підручником. Робота в парах.
Ефективне сприйняття та засвоєння матеріалу уроку. Розвиток уяви, логічного мислення.
1
2
3
4
V. Узагальнення знань.
10
Гра “Хто є хто?” Головоломка. Логічна вправа “Знайди пару”
Закріплення вивченого.
VІ. Підсумки уроку.
5
Вправа “Дерево підсумків”
Підбиття підсумків уроку, оформлення вражень від уроку.
VІІ. Домашнє завдання.
3
Репродуктивного і творчого характеру.
Засвоєння матеріалу та розвиток творчих здібностей.

Конспект уроку біології
у 8 класі на тему:
«Загальна характеристика
класу Плазуни»




Вчитель біології і хімії:
Трохимчук Олеся Степанівна






2013



ТЕМА: Загальна характеристика класу Плазуни.
МЕТА: 
·        сформувати в учнів знання про клас Плазуни;
·        розкрити особливості будови та життєдіяльності представників цього класу у зв’язку з умовами життя;
·        формування творчої, самоосвітньої, комунікативної, інформаційної компетентностей;
·        розвиток навичок самостійної роботи, стимулювання творчої активності учнів, організація та стимулювання активного пошуку знань шляхом створення проблемних ситуацій;
·        виховувати любов до всього живого і бережливого ставлення до тварин.
ОБЛАДНАННЯ: таблиці “Клас Плазуни”, плакат “Ключ-розгадка” до гри “Хто є хто?”, картки до гри “Біологічне лото”, картки для учнів до гри “Головоломка”, картки «Внутрішня будова ящірки».
ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організація класу, створення психологічного настрою
Учитель звертає увагу учнів на епіграф та девіз уроку, учні зачитують їх та обговорюють.
Епіграф уроку
“ Розум полягає не тільки у знанні, але
й у вмінні застосувати знання на ділі”
Арістотель
Девіз уроку:
Думати – колективно,
Діяти – оперативно,
Сперечатись – доказово.
Це для всіх обов’язково!

ІІ. Актуалізація опорних знань
Розповідь вчителя
Сьогодні ми вивчимо тварин, які в одних викликають страх, огиду, а в інших – захоплення. Одні вважають їх мудрими, могутніми, цілителями, поклоняються їм, будують їм храми, а інші – злими і підступними. Їх вважають найзагадковішими тваринами нашої фауни. Хто вони?
Зараз ми дізнаємось, коли пограємо у гру “Ключове слово”.
Учням потрібно відповісти на запитання, і взявши з кожного слова вказану літеру, скласти ключове слово. Вказані літери учні записують на дошці.
1. Тип розвитку, при якому молоді особини, які народжуються, схожі на дорослих, називається... прямим (1 літера відповіді).
2. Система органів, що здійснює газообмін між організмом і навколишнім середовищем, тобто надходження кисню і виведення вуглекислого газу називається..... дихальна (5 літера відповіді).
3. Система органів, що забезпечує організм поживними речовинами для життєдіяльності, росту, розвитку називається.... травна ( 3 літера відповіді).
4. Наука про тварин - зоологія (1 літера відповіді).
5. Кровоносна система, по якій кров рухається лише по судинах називається...
замкнута ( 6 літера відповіді).
6. Частина організму тварин - орган (5 літера відповіді).
7. Тварини за типом живлення - гетеротрофи (11 літера відповіді).
Ключове слово - ПЛАЗУНИ
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Розповідь вчителя
Жодні тварини не оповиті таємницею так, як плазуни, або рептилії. Людина оповила їх туманом найфантастичніших вигадок і забобонів, приписуючи цим створінням неймовірну демонічну силу. Злими, лютими зміями та драконами люди населяли свої казки, легенди та повір’я. Згадаймо біблійного змія, який спокусив Єву скуштувати заборонений плід, за що людей вигнали з Едему. Медуза Горгона, у якої замість волосся були на голові змії, перетворювала всіх на каміння своїм поглядом.
Не менш цікавими є і крокодили, які і справді проливають чимало сліз. І ви, напевно, чули про “крокодилячі сльози”.
В чому ж річ, що ж породило такі дивовижні асоціації в людській уяві? А секрет тут, безперечно, у загадкових особливостях плазунів, і ми можливо і відкриємо його, коли вивчимо будову плазунів.
ІV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.
Пояснення вчителя з використанням таблиць
1. Загальна характеристика плазунів:
·         Холоднокровні (пойкілотермні) тварини;
·         Тіло вкрите лускою;
·         Ріст супроводжується линянням;
·         Властива регенерація;
·         Внутрішнє запліднення;
·         Прямий розвиток.
2. Різноманітність плазунів.
Щоб дізнатись, які тварини відносяться до цього класу учням пропонується ряд загадок:
·         Маленька, легенька, за хвіст не піднімеш (ящірка)
Проблемне запитання
- Чому не піднімеш за хвіст?
(явище самокаліцтва – автотомії, внаслідок сильного скорочення м’язів один із хвостових хребців переламується і кінець хвоста відпадає)
·         По землі повзе, до себе не підпускає (змія)
·         Куди повзе – за собою хату везе (черепаха)
·         Елегантна дама
Встала перед нами,
З боку в бік хитається,
Пильно роздивляється,
Комір поправляє –
Враження справляє. (кобра)
·         Хто повзе серед трави?
Чи лякатися, чи ні?
То нас злякав – хитрун,
Неотруйний він плазун. (вуж)
Щоб визначити місце плазунів у системі органічного світу вчитель пропонує учням зіграти гру “Біологічне лото”. На дошці почеплені картки із назвою таксономічних одиниць, але не в правильному порядку. Завдання учнів – розмістити їх правильно. Робота в командах: перший ряд виправляє помилки у розміщенні таксонів, а другий – у їх назві.
Місце плазунів у системі органічного світу
ІМПЕРІЯ
Клітинні організми
НАДЦАРСТВО
Е у к а р і от и
ЦАРСТВО
Т в а р и н
ПІДЦАРСТВО
Багатоклітинні
Т И П
Х о р д о в і
П І Д Т И П
Черепні або Хребетні
К Л А С
П Л А З У Н И
Повідомлення вчителя
Клас плазуни налічує близько 560 видів, з яких на Україні трапляється 20 видів. До речі, величезні динозаври, які населяли нашу Землю мільйони років тому, також були плазунами. Динозаври (це слово означає “жахливі ящери”) жили на Землі понад 140 мільйонів років тому, але раптово вимерли дощенту, можливо, через похолодання на всій планеті. З сучасних тварин – птахи і крокодили – найближчі родичі динозаврів. Хоч би який катаклізм стався 65 мільйонів років тому, більшість рослин і тварин усе таки уціліло. З рептилій вижили крокодили, черепахи, ящірки та змії.
3. Внутрішня будова
Робота з підручником. Учні в парах читають інформацію в підручнику с.203 і заповнюють на картках внутрішню будову ящірки.
V. Узагальнення знань.
Гра “Хто є хто?”
На партах у учнів є картки, розділені на дві колонки: земноводні і плазуни. Вчитель зачитує перелік тверджень про будову земноводних і плазунів, а учні записують номери тверджень у ту чи іншу колонку.
ЗЕМНОВОДНІ
П Л А З У Н И
2,4,6,9,10,11,14,16,19
1,3,5,7,8,10,12,13,14,15,17,18
1.     Шкіра суха, без залоз.
2.     Шкіра волога, є залози.
3.     Рогові луски на шкірі.
4.     Шкіра в багатьох видів виділяє отруту.
5.     Є грудна клітка.
6.     Грудна клітка відсутня.
7.     Є міжреберні м’язи.
8.     Слина має травні ферменти.
9.     Слина служить лише для змочування.
10.                       Серце трикамерне.
11.                       Дихання –і шкірне і легеневе.
12.                       Дихання - легеневе.
13.                       Головний мозок більш розвинений.
14.                       Очі мають три повіки.
15.                       Яйця вкриті щільними оболонками.
16.                       Яйця без щільних оболонок.
17.                       Яйця містять великий запас поживних речовин (жовток).
18.                       Розмноження переважно на суші.
19.                       Розмноження переважно в воді.

Гра “Головоломка”
Вчитель ділить клас на три групи: змії, черепахи, крокодили. Завдання для груп: написати максимальну кількість слів по темі, використовуючи склади в таблицях.
В таблиці зашифровані наступні слова:
ПЛАЗУНИ
ТУЛУБ
СКЕЛЕТ
СЕРЦЕ
ЛЕГЕНІ
КЛОАКА
НИРКИ
ЧЕРЕПАХИ
ЗИМІВЛЯ
ЛУСКИ
РЕГЕНЕРАЦІЯ


ЛУС
ТУ
ПЛА
ГЕ
ЛЕ
РЕ
КЛОА
СКЕ
ЦЕ
ЗИ
КА
ЗУ
НИ
ХИ
ЛУБ
СЕР
НИР
НЕ
ГЕ
ПА
ЛЕТ
ЛЯ
ЧЕ
РА
НІ
ЦІЯ
МІВ
КИ

VІ. Підсумки уроку.
Вчитель
Все має свій початок і кінець...Підходить до завершення і наш урок, на якому ви збагатилися новими знаннями, і я надіюся, що він залишить в душі кожного із вас певні враження. Прошу записати їх на листочках і почепити на "дерево підсумків”
На парті у кожного учня листочок, на якому учні записують свої враження від уроку. На дошці – дерево.
VІІ. Домашнє завдання.
1.     Опрацювати за підручником § 39;
2.     Заповнити таблицю в робочому зошиті на ст..84
Скласти Діаграму Вена




Мета: - вивчити реакції обміну на якісно новому йонному рівні;
-          розглянути і вивчити умови перебігу реакцій йонного обміну до кінця;
-          формувати вміння та навички у складанні повних та скорочених йонних рівнянь реакцій;
-          розвивати вміння проводити експеримент, спостерігати за явищами, що при цьому відбуваються, робити узагальнюючі висновки.
Обладнання та реактиви: таблиця "Розчини кислот, основ та солей у воді, роздатковий матеріал; пробірки, розчини: натрій гідроксиду, купрум (ІІ) сульфату, ферум (ПІ) хлориду, нітратної кислоти.
Тип уроку: комбінований урок
а) Привітання;
б)  Сьогодні на вас чекає напружена, але цікава робота. Тому я пропоную розпочати наш урок з розминки.
Д.І. Менделєєв писав:
"Задоволення - пролетить, воно для себе; праця залишить слід довгої радості - вона для інших. Навчання - собі, плід навчання - іншим. Іншого сенсу немає в навчанні, інакше воно було б непотрібне".
Отож, я запрошую вас до цікавого навчання і бажаю вам поважати один одного та створювати протягом уроку хорошу робочу атмосферу і хороший настрій, адже саме від хорошого настрою залежить половина успіху на уроці.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Написати рівняння електролітичної дисоціації речовин:
1.     сuSO4
2.     NaOH
3.     FeCl3
4.     HCl
5.     HNO3
6.   Ва(ОН)2
-    А початок уроку, як завжди, ми почнемо із повторення.
І група:
1   Електроліти
2.     Неелектроліти
3.     Електролітична дисоціація
ІІ група
4.     Йони
5.     Катіони
6.     Аніони
ІІІ група:
IV. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми та мети уроку
Щоб зрозуміти краще тему нашого уроку виконаймо наступне завдання:
FeCl3 + NaOH
КOH + HCl
HCl + К2CO3

(Рівняння реакцій записуються на дошці і учні вказують тип хімічної реакції)
-         Отже, скажіть будь ласка, що об'єднує усі ці рівняння реакцій?
-         Які реакції називаються реакціями обміну?
-         Так, але ми з вами вивчаємо розчини. Що ж насправді відбувається з речовинами під час їхнього розчинення?
-         А що буде відбуватися з йонами під час реакцій обміну електролітів?
-         То якщо ми з вами говоримо про реакції обміну, які відбуваються за участю йонів між розчинами електролітів, то чи можете ви спробувати оголосити тему нашого уроку?
(Тему уроку учні записують у зошити)
-          Після вивчення даної теми ви маєте:

V. Вивчення нового матеріалу.
Реакціями йонного обміну називають реакції, які відбуваються у водних розчинах електролітів, під час яких електроліти обмінюються йонами. Рівняння цих реакцій називають йонними рівняннями.
-  У чому ж полягає суть реакцій йонного обміну?
Щоб вияснити це, давайте виконаємо лабораторний дослід, пригадавши правила ТБ(висять на дошці)
Лабораторний дослід №2 .
Реакції обміну між розчинами електролітів, що відбуваються з випаданням осаду
Додамо розчини купрум (ІІ) сульфату та натрій гідроксиду
-      Що ви спостерігаєте?
-      Чи у всіх утворився осад?
-      Чи відбулася хімічна реакція? Чому?
-      Давайте запишемо дану реакцію на дошці і спробуємо її пояснити. Ви можете звернутися і до роздаткового матеріалу, що є у вас на столах, де записаний...
1.         Скласти молекулярне рівняння, не забуваючи розставити необхідні коефіцієнти:
CuSO4 + 2NaOH → Cu(OH)2 + Na2SO4
2.     В молекулярному рівнянні позначити речовини, які будуть виділятися у вигляді газу (↑) чи осаду (↓):
!!! Молекулярне рівняння не передає суті хімічних перетворень, бо у ньому, насамперед, записано формули речовин, а не йонів
3.       Речовини, які є електролітами записати у вигляді йонів, а ті, які є неелектролітами (малодисоційовані, нерозчинні, газоподібні речовини) - у вигляді молекул:
Cu2+ + SO42- + 2Na+ + 2OH- → Cu(OH)2 + 2Na+ + SO42-;
4.   Відмітити йони, які в процесі реакції не зазнали змін:
5.    Вилучити з правої та лівої частини рівняння ті йони, які не зазнали змін впродовж реакції:
Cu2+ + 20Н- = Сu(ОН)2
!!! Одержаний запис називається рівнянням у скороченій йонній формі. Воно відображає суть хімічного перетворення.
У наведеному вище прикладі відбувається сполучення катіонів Cu2+ та аніонів OH- з утворенням нерозчинної речовини - Cu(OH)2. Кажуть, що реакція відбулася до кінця, бо є зв'язуючі йони.
VI. Застосування знань і вмінь у стандартних ситуаціях.
-      "Розум полягає не тільки у знанні, але й у вмінні застосовувати ці знання на практиці"
Робочий зошит ст. 41, кожен учень отримує окреме рівняння і виконує його самостійно в зошиті.
(Після виконання завдання пропоную учням обмінятися робочими зошитами з метою взаємної перевірки. Один учень виконує завдання на дошці, робить висновок)
-     Але не завжди реакції йонного обміну супроводжуться утворенням осаду. Виконаємо в зошитах таке завдання.
Завдання 1. (Учень працює біля дошки)
Розгляньте процеси, що відбуваються при зливанні розчинів купрум (ІІ) сульфату та хлоридної кислоти.
-         Запишіть молекулярні та йонні рівняння реакцій.
-         Чи відбувається дана реакція до кінця? Чому?
Висновок.
VII. Підведення підсумків уроку, оцінювання.
1)   Що сподобалось вам на уроці? Що ви для себе взяли з уроку?
2)   Чи були якісь моменти в уроці, які вам потрібно ще переварити і попрацювати над ними самостійно?
3)   Що, на вашу думку, не вдалося реалізувати в уроці, виходячи із завдань уроку? Чи було щось, що вам заважало на уроці?
VIII.  Повідомлення домашнього завдання. § 12.
Ст.39 Завдання 1 і 2